День грамотності
Бути грамотним – це модно!
«Краса — це дарунок долі, ну, а грамотність —це вже від природи»
Вільям Шекспір
Починаючи з 1966 року ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності, намагаючись саме в такий спосіб привернути увагу суспільства й мобілізувати міжнародну суспільну думку, щоб збудити його інтерес і досягти активної підтримки зусиль, спрямованих на розповсюдження грамотності — однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО, починаючи з часів її першої Генеральної конференції в 1946 році. Традиція щорічно відзначати цей день започаткована відповідною рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася у Тегерані у вересні 1965 року. Саме ця конференція рекомендувала оголосити 8 вересня, дату урочистого відкриття конференції, Міжнародним днем грамотності та святкувати його щорічно в усьому світі.
Грамотність - свято для людства, яке досягло вражаючого прогресу в цій галузі, довівши кількість грамотних людей у світі до чотирьох мільярдів. Однак грамотність для всіх - дітей, молоді та дорослих - ще не до кінця досягнута мета. Боротьба з неписьменністю як і раніше залишається завданням величезного масштабу і складності. Незважаючи на помітні успіхи багатьох країн, більше 860 мільйонів дорослих залишаються неписьменними, а більше 100 мільйонів дітей не ходять до школи.
Протягом останніх десятиліть спостерігається значний прогрес у розповсюдженні грамотності. Зокрема, у 1950 році в половині країн світу 50% або більше дорослого населення (старших 15 років) були неграмотними. На сьогодні такий стан справ існує лише у 25 країнах світу, у решті країн рівень неграмотності населення в середньому не перевищує 10%. У 1970 році лише двоє з трьох жителів нашої планети були освіченими, у 1990 році — троє з п'ятьох, а станом на 2006 рік — четверо з п'ятьох.
На сьогодні майже чотири мільярди жителів нашої планети вміють читати й писати. Освічених людей із кожним роком стає все більше й більше, але боротьба з неуцтвом залишається надзвичайно складною та масштабною проблемою.
Грамотність є не тільки додатком до вже здобутих знань і навичок, але й надійним помічником у житті кожної людини в інформаційному суспільстві. Стрімкий розвиток у всіх сферах діяльності вимагає від людини, ким би вона не була і де б не мешкала, миттєво відгукуватися на вимоги часу. Грамотність стає запорукою підвищення професійної кваліфікації, і як наслідок, працевлаштування. Рівень грамотності сьогочасної людини невід’ємно пов’язаний із вмінням користуватися новітніми технологіями, зокрема використовувати сучасні засоби масової інформації та комп’ютерної техніки.
Міжнародний день грамотності – свято, що відзначається щорічно 8 вересня та символізує досягнення усього людства. Воно було запроваджене й святкується не тільки на честь тих, хто дав людству писемність, але й всіх, хто навчає дітей і молодь та розповсюджує грамотність. Чутівська ЗОШ І-ІІІ ступенів не залишилась осторонь відзначення даного свята. Учителі української мови та літератури – Тесля Наталія Іванівна та Тесля Оксана Миколаївна 6 вересня 2021 року провели ряд заходів з нагоди відзначення Міжнародного дня грамотності. Так, для учнів 6-7 класів було проведено урок інформування «Бути грамотним – це модно!», на якому діти виконували різні вправи з цікавої граматики з метою підвищення рівня власної грамотності. Учні 8-11 класів під час виховної години на тему: «Грамотність – запорука успіху людини!» розповіли про загальні рекомендації та конкретні поради, які допоможуть навчитися красиво та грамотно висловлювати свої думки, що знадобиться практично в будь-якій сфері життя, зокрема і в побудові кар’єри. Учні 9 класу на уроці української мови мали змогу пригадати український правопис та перевірити свої знання рідної мови, написавши навчальний диктант, метою якого є нагадати дітям, що бути грамотним – важливо.
Протягом тижня у шкільній бібліотеці діє книжкова виставка «Грамотність – це модно».
Усі українці, які хочуть добра своїм дітям, мають прищепити їм бажання до самовдосконалення, сміливість у здобутті нових знань, відвертість і щирість у висловлюванні думок, любов до книжок, навички роботи з сучасними інформаційними технологіями, розуміння й усвідомлення глобальних проблем людства та шляхів їх подолання – одним словом те, що складає грамотність сучасної людини.
Дбаймо разом про нашу мову! Нехай це буде роботою не тільки лінгвістів і філологів, а кожної людини окремо. І тоді мова наша буде більш грамотною, правильною і чистою. Тоді ми з вами донесемо рідну мову нашим нащадкам як найбільший дар.